لطفا صبر کنید ...

چرا حذف یک نسل در شجره نامه ممکن است تمام یک شاخه را حذف نماید؟
دسته بندی: آموزش ها، تاریخ انتشار: 1401/01/16، آخرین بروزرسانی: 1401/01/16 ساعت 01:54 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

یک سوال معمول کاربران گرامی «شجره ساز» این است که چرا حذف یک نسل از درخت شجره نامه ها ممکن است منجر به حذف تمام نسل های یک شاخه از درخت شود و چه شرایطی باعث می شود که گاهی یک نسل و گاهی بیش از یک نسل از درخت شجره نامه ها حذف شود. ما در این مطلب به تشریح این موضوع می پردازیم.


ساختار سلسله مراتبی

مهم است که بدانیم که منطق ریاضی حاکم بر شجره نامه ها مبتنی بر ساختار سلسله مراتبی یک طرفه می باشد به این معنا که هر نسل دارای یک والد و خود دارای فرزندان است و جهت این ارتباط به این صورت است که از والدین فرزندان متولد می شوند (و از فرزندان والدی متولد نمی شود). این ساختار سلسله مراتبی حتی همسران را نیز در بر می گیرد، به این صورت که همسران زیر مجموعه نسل غالب خواهند بود. به عنوان مثال، اگر شما در حال تکمیل شجره نامه خاندان پدری خود هستید، مادر شما زیر مجموعه پدر شما خواهد بود. این ارتباط همسران در نمایش درخت شجره نامه ها در «شجره ساز» تسهیل شده است و ما همسران را در کنار یکدیگر نمایش می دهیم ولی همچنان ساختار سلسله مرتبی در پس زمینه نسل ها غالب است. یک ویژگی ساختار سلسله مراتبی آن است که نوع ارتباطات منطقی در ان به صورت والد-فرزندان است. این ارتباط تحت نام ارتباط یک-به-چند سلسله مراتبی شناخته می شود و معنای آن این است که همواره یک و تنها یک ارتباط میان والد و فرزندان وجود خواهد داشت. این مورد در مثال های زیر تشریح خواهد شد.


یک والد یک فرزند

شجره نامه زیر را در نظر بگیرید که در آن یک جد، یک والد و یک فرزند وجود دارند. برای سادگی، همسر نسل میانی نمایش داده نشده است. ارتباط نمایش داده شده توسط «شجره ساز» و ساختار منطقی آن در شکل سمت راست نمایش داده شده اند همانطور که می بینید، حذف نسل میانی در این شکل همچنان اجازه یک رابطه با کمترین ابهام را میان والد و فرزند می دهد. در این صورت حذف نسل میانی، تنها خود آن را حذف خواهد کرد.

حذف میان نسل زمانی که تنها یک فرزند وجود دارد

یک والد و چند فرزند

برای بررسی این حالت، شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل، حذف نسل میانی، 3 ارتباط مجزا هر یک با ابهام 1/3 (حدود 30 درصد ابهام) را طلب میکند. به زبان ساده تر، انتخاب از میان بیش از یک مسیر (3 نسل در این مسیر) موجب ابهام در ساختار خواهد شد. در این صورت برای رفع ابهامات، «شجره ساز» تمام نسل ها را شامل فرزندان، نوه ها، نتیجه ها و ... را حذف خواهد کرد. شاید فکر کنید که چرا در این شکل، نسل بالایی را به عنوان والد همه فرزندان انتخاب نمی کنیم. این مورد به این دلیل است که در صورت اتصال نسل ها به والد، ابهامات ساختاری و  مشکلات زیادی در تکمیل شجره نامه ها ایجاد می شود. به عنوان یک مثال، حذف یک شاخه دیگر امکان پذیر نخواهد بود زیرا دیگر نمی توان بیش از یک نسل از شجره نامه ها حذف کرد.


حذف میان نسل زمانی که بیش از یک فرزند وجود داشته باشد

آیا ممکن است من تمام نسل های شجره نامه خود را برحسب تصادف حذف کنم؟

شناخت ساختار سلسله مراتبی در بسیاری موارد پیچیده و مشکل می باشد و ما در تیم توسعه «شجره ساز» از این موضوع آگاه هستیم. لذا در صورتی که حذف نسلی منجر به حذف بیش از 5 نسل شود، کاربران به صفحه تایید نهایی حذف نسل ها مانند شکل زیر هدایت خواهند شد. به این ترتیب، حذف تصادفی یک نسل، حداکثر منجر به حذف 5 نسل خواهد شد که این 5 نسل به راحتی قابل ورود مجدد و تصحیح خواهند بود.

صفحه تایید نهایی حذف نسل ها


در صورتی که پس از مطالعه مطلب فوق، همچنان ابهاماتی درباره حذف نسل های برای شما وجود دارد از صفحه «پرسش و پاسخ» با ما در تماس باشید.


  • مطالب مرتبط