لطفا صبر کنید ...

آموزش گام به گام اسکن عکس های قدیمی برای شجره نامه ها
دسته بندی: آموزش ها، تاریخ انتشار: 1401/04/03، آخرین بروزرسانی: 1401/04/03 ساعت 10:51 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

در مطلب «بهترین وضوح تصویر (رزولوشن) برای اسکن تصاویر قدیمی چیست؟» به بررسی مناسبترین وضوح تصویر برای اسکن کردن تصاویر برای شجره نامه ها پرداختیم. در این مطلب یک گام فراتر می گذاریم و به آموزش گام به گام اسکن تصاویر برای شجره نامه ها می پردازیم. این نوشتار با دیگر مقالات مرتبط با اسکن تصاویر متفاوت است از این جهت که به طور تخصصی به موضوع شجره نامه ها و تصاویر می پردازد.

آموزش اسکن تصاویر در شجره نامه ها


هنگامی که شروع به کاوش عمیق و عمیق تر در تحقیقات تاریخ اجدادی خود می کنیم، وب سایت ها و خدمات ذخیره سازی و به اشتراک گذاری تصاویر اهمیت فزاینده ای در یافتن ارتباطات گم شده در خانواده های ما پیدا می کنند. این سرویس ها به ما کمک می کنند که بتوانیم نسل های گم شده در خانواده خود را بیابیم و یا شاید چیزهایی را که مدت ها در مورد شجره نامه خانواده مان نمی دانستیم، کشف کنیم. در این میان، عکس های قدیمی می توانند ابزار تحقیقاتی ارزشمندی باشند که حاوی سرنخ های پنهان از نام های ناشناخته قبلی افراد و مکان ها هستند که می توانند به کشفیات و هیجانات بیشتر منجر شوند. اما چگونه می توانیم یک عکس قدیمی را که چندین دهه قبل از اختراع دوربین دیجیتال گرفته شده است، به صورت دیجیتالی اسکن و از امکانات دنیای مدرن برای  یافتن ارتباطات و مکان های ناشناخته در شجره نامه خود کمک بگیریم؟
جواب سوال فوق ساده است! ما به سادگی از یک اسکنر دیجیتال استفاده می کنیم! حتی گرفتن عکس از تصویر اصلی با دوربین گوشی هوشمندتان شروع خوبی است. اما برای کارآمدترین روش اسکن و ذخیره عکس، اسکنر دیجیتال یا چاپگر/اسکنر معمولا بهترین انتخاب است. در اینجا یک فرآیند 5 مرحله ای کوتاه و ساده برای نحوه اسکن عکس های خانوادگی قدیمی آورده شده است.

 مرحله اول: راه اندازی چاپگر/اسکنر
اگر چاپگر رایانه خود را در چند سال اخیر خریداری کرده اید، احتمالا به همراه ویژگی پرینت، اسکنر نیز دارد. برای راه اندازی اسکنر خود، ابتدا کامپیوتر و چاپگر/اسکنر را روشن کنید و مطمین شوید که از طریق کابل USB به یکدیگر متصل هستند. اگر نمی توانید درگاه USB چاپگر/اسکنر خود را پیدا کنید، دفترچه راهنمای آن باید بتواند به شما کمک کند تا بدانید که درگاه USB دقیقا در کجا قرار دارد.

کامپیوتر و اسکن را به یکدیگر متصل کنید

مرحله دوم: آماده سازی برای اسکن تصاویر
در اغلب موارد، شما باید هر تصویر را به صورت جداگانه اسکن کنید. توجه نمایید که اسکنر های مدرن اجازه اسکن چندین تصویر را در یک زمان می دهند ولی ما از ویژگی سنتی که همان اسکن هر تصویر به صورت جداگانه است استفاده خواهیم کرد. این باعث می شود که پرونده سازی و ذخیره سازی تصاویر آسان تر شود و در مواردی که چهره ها یا مکان های خاصی در حال حاضر در تصویر ناشناخته هستند، قوانین نامگذاری هر تصویر را می توان به راحتی در آینده ویرایش کرد. 
در تقریباً 99 درصد از تمام چاپگرها/اسکنرها، عکسی که قرار است اسکن شود «رو به پایین، رو به سمت شیشه ای اسکنر» روی صفحه قرار می گیرد. باید علامتی در  گوشه ای از صفحه نمایش وجود داشته باشد که از آن برای تراز کردن عکس برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

نحوه قرار دادن تصاویر بر روی اسکنر


مرحله سوم: برنامه اسکنر خود را باز کنید
چه از رایانه شخصی یا رایانه مک یا لپ تاپ استفاده می کنید، معمولاً نمادی برای چاپگر شما روی صفحه دسکتاپ وجود دارد. با کلیک بر روی این نماد یا فشار دادن دکمه «اسکن» روی خود دستگاه، یک منوی کنترلی برای چاپگر/اسکنر ظاهر می شود که به شما امکان می دهد گزینه های رنگ و چاپ خود را انتخاب کنید.

گزینه های رنگ و چاپ اسکنر

مرحله چهارم: انتخاب گزینه های رنگی
پس از فعال شدن فرآیند اسکن اسکن «رنگی» را انتخاب کنید. ممکن است یک دکمه گزینه های "پیشرفته" نیز ظاهر شود که به شما امکان می دهد سطح رنگ و روشنایی و وضوح تصویر (1200 dpi توصیه می شود) تصویر اسکن شده را تنظیم کنید. تنظیمات نور آن جایی مهم هستند که می توانند در پر رنگ کردن آن دسته از عکس های قدیمی که به مرور زمان محو شده اند مفید باشد.

تنظیمات رنگ اسکنر

پس از بررسی تنظیمات، روی دکمه «چاپ پیش نمایش | print preview» کلیک کنید تا ببینید اسکن نهایی پس از دیجیتالی شدن چگونه به نظر می رسد. اگر همه چیز قابل قبول به نظر می رسد، به سادگی روی دکمه «OK» کلیک کنید تا اسکن کامل شود.
مرحله پنجم: ذخیره تصویر نهایی
در این مرحله، برنامه از شما می خواهد که مکانی را در رایانه یا هارد اکسترنال خود برای ذخیره تصویر انتخاب کنید. همچنین می توانید پسوند فایل را نیز انتخاب کنید (به عنوان مثال JPEG، TIFF و چندین نوع دیگر فایل). تصاویر JPEG یا JPG فضای کمتری را در هارد دیسک شما اشغال می کنند، اما فایل های TIFF معمولا تصویری با کیفیت بسیار بالاتر ارایه می دهند.

تمام! اگر می خواهید نسخه نهایی را مشاهده کنید، کافی است به محل پوشه تصویر ذخیره شده بروید و روی آن کلیک کنید.
در برخی موارد، ممکن است بخواهید مقداری از حاشیه خالی اطراف عکس را برش یزنید و یا حذف کنید. در این صورت با کلیک راست بر روی فایل تصویر، باید گزینه «ویرایش» به شما ارایه شود. پس بر روی «ویرایش» کلیک کنید، و تصویر را در برنامه «Paint» مایکروسافت (برای رایانه های شخصی) باز کنید و این برنامه به شما امکان می دهد تصویر را به دلخواه خود برش دهید. در صورت تمایل می توانید با استفاده از گزینه های متن، نام، مکان و تاریخ را به تصویر اضافه کنید.

ویرایش تصاویر در برنامه paint ماکروسافت


در پایان اگر پس از طی مراحل فوق همچنان نمی توانید تصاویر خود را اسکن و یا ویرایش کنید، از بخش نظرات در ذیل این نوشتار و یا بخش «پرسش و پاسخ» برای طرح سوالات خود کمک بگیرید.


  • مطالب مرتبط