لطفا صبر کنید ...

روش صحیح ورود ازدواج های فامیلی در شجره نامه ها
دسته بندی: آموزش ها، تاریخ انتشار: 1401/10/07، آخرین بروزرسانی: 1401/10/07 ساعت 02:25 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

ازدواج های درون خانوادگی معمولا باعث پیچیدگی در شجره نامه ها و سردرگمی کاربران در ورود نسل ها می شود. لذا در این نوشتار به آموزش گام به گام ورود نسل ها در صورت وجود ارتباط های درون خانوادگی می پردازیم.


سناریوی فرضی

در این نوشتار سناریوی فرضی به این صورت است که شما (آقا) و دختر عموی شما (خانم) همسر یکدیگر هستید. حال سوال این است که نحوه صحیح ورود اطلاعات در این سناریو چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال قدم های زیر را دنبال نمایید.


1. شکل کلی شجره نامه خود را ایجاد کنید

 در این سناریو 2 شاخه اصلی برای خانواده خود و خانواده عمویتان ایجاد کنید. در این مرحله همسر خود را نیز وارد نمایید و نگران مراحل بعدی نباشید. خروجی این مرحله کم و بیش به صورت شکل زیر خواهد بود:

نحوه صحیح ورود ازدواج های فامیلی در شجره نامه ها

2. نسل را تکثیر کنید

 در این مرحله می بایست یک کپی از نسل مورد نظر (در اینجا همسر خود) را به عنوان فرزند عمویتان ایجاد کنید. در این مرحله می توانید از ابزار «تکثیر نسل ها» مانند شکل زیر کمک بگیرید:


تکثیر نسل ها در شجره نامه ها

با کلیک بر روی گزینه «تکثیر نسل ها» تصویری مانند شکل زیر را مشاهده خواهید کرد:

منوی تکثیر نسل ها در شجره نامه

در این مرحله والد جدید (عموی خود) را برای نسل تکثیر شده انتخاب کنید و بر روی دکمه «تکثیر نسل» کلیک کنید تا یک نسخه از نسل همسر شما به عنوان فرزند عمویتان ایجاد شود. توجه نمایید که این فرآیند یک کپی مستقل از تمام اطلاعات نسل اولیه را در جایگاه نسل تکثیر شده ایجاد می کند. خروجی این مرحله به صورت زیر خواهد بود:

نسل تکثیر شده

در این مرحله توجه نمایید که نسل سمت راستی دارای علامت علامت پرش به نسل و نسل دست چپی دارای علامت علامت تکثیر نسل (عدد 1) است. این به معنای ارتباط میان دو نسل است به صورتی که نسل دست راستی، نسل کپی شده از نسل دست چپی است. توجه داشته باشید که شما می توانید به هر تعداد کپی از نسل ها تکثیر نمایید و تنها تفاوت این خواهد بود که نسل اولیه (اینجا نسل دست چپی) دارای علامت مشابه ولی با اعداد متفاوت (به عنوان مثال 5) نمایش داده خواهد شد. این به این معنا است که شما به طور مثال 5 کپی از این نسل در شجره نامه خود تولید کرده اید.


توجه داشته باشید که با کلیک برای روی علامت علامت پرش به نسلو علامت تکثیر نسل می توانید به نسل مرتبط با آن به اصطلاح «پرش» کنید. به همین دلیل این فرآیند را ایجاد «پرش» می نامیم.


در اینجا کار ورود نسل های مرتبط تمام می شود. با این وجود ما این مطلب را با آموزش «پرش درون شجره نامه ای» و «پرش میان شجره نامه ها» به پایان می بریم.


پرش به نسل ها

در صورتی که می خواهید به هر نسل دیگر از شجره نامه خود پرش کنید ابتدا از منوی ویرایش/ورود نسل ها به سربرگ «ارتباط ها» بروید سپس از بخش «پرش ها» مانند شکل زیر نسل مرتبط را انتخاب نمایید.

آموزش پرش به نسل

لطفاً  توجه نمایید که در صورتی که بیش از یک شجره نامه داشته باشید، شما می توانید پرشی به نسلی دیگر از شجره نامه های خود نیز ایجاد نمایید. برای ایجاد چنین پرش هایی از سربرگ «ارتباط ها» و بخش «پرش بین شجره نامه ها» مانند شکل زیر استفاده نمایید.

آموزش پرش میان شجره نامه هاسوالات متداول این بخش:

  • چرا با تغییر نسل کپی شده همه نسل های مرتبط با آن تغییر نمی کنند؟ این مورد موضوع بحث بسیاری میان تیم فنی «شجره ساز» بوده است و در نهایت تصمیم بر استقلال نسل ها گرفته شد. دلیل اصلی این موضوع اشتباهات و تغییر نسل ها در شجره نامه ها و مهمترین آن حذف نسل ها می باشد. به طور خلاصه، استقلال نسل ها شجره نامه شما را از ویرایش های غیر عمدی و حذف نسل ها محافظت می کند.
  • چرا من گزینه «پرش میان شجره نامه ها» را مشاهده نمی کنم؟ در صورتی که تنها یک شجره نامه داشته باشید این گزینه نمایش داده نمی شود و زمانی که بیش از یک شجره نامه داشته باشید این گزینه به صورت خودکار فعال می شود.
  • آیا مشترکین شجره نامه می توانند پرش ها را مشاهده کنند؟  بلی تمامی مشترکین شجره نامه های شما می توانند پرش های درون شجره نامه ای را مشاهده کنند. با این وجود هر کاربری تنها می توانید پرش های میان شجره نامه های خود (پرش بین شجره نامه ای) را مشاهده کند.

  • مطالب مرتبط