لطفا صبر کنید ...

چگونه شروع به تحقیق در مورد شجره نامه خانوادگی خود کنیم؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1400/09/22، آخرین بروزرسانی: 1400/09/23 ساعت 01:03 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً  شما از علاقمندان به تاریخ و گذشته هستید.
 یکی از بهترین و جذاب ترین راه ها برای شناخت تاریخ، بررسی سابقه خانوادگی خود است. ولی این فقط محدود به ساختن یک «درخت شجره نامه» پر از نام ها و تاریخ های تولد و وفات نمی شود، بلکه تمام لذت آن به کشف داستان های واقعی آدمهایی است که بخشی از تاریخ خانوادگی، محلی، ملی و حتی بین المللی بودند.

روش تحقیق شجره نامه

یکی از عناصر مهم در علوم شجره نامه شناسی (تبارشناسی) این است که همیشه چیز جدیدی برای کشف وجود دارد. فلسفه «شجره ساز» نیز همین است که ما هم مانند شما تحقیقاتمان را درباره گذشته خود سال ها پیش آغاز کردیم و جالب است که بدانید که هنوز هم به طور مرتب به پیشرفت های قابل توجهی در شناخت گذشته خود و شناساندن آن ها به آیندگان نایل می شویم. تولد های جدید، وفات ها، رخدادهای کلیدی و  بسیاری دیگر دایما اتفاق می افتند و البته شما هرگز نمی توانید شجره نامه خود را به پایان برسانید یا از تمام جزییات داستان خانواده خود مطلع شوید. یکی از اهداف ما نه به عنوان توسعه دهندگان «شجره ساز» بلکه به عنوان کاربران آن، این است که بدانیم بعد از سالیان چگونه دسترنج تلاش ها، هیجان ها و تاریخ شناسی خود را در اختیار آیندگان قرار می دهیم. این هدف به ما انرژی و امید به پیشرفت و بهبود را می دهد.

با مقدمه فوق، بحث اصلی این نوشتار یعنی «روش تحقیق» شجره نامه ها را بررسی می کنیم.
تبارشناسی هر یک از ما با چند پرسش کلیدی رقم می خورد، «گذشتگان من چه کسانی بوده اند؟ چه کرده اند و چه برهه ای از تاریخ را تجربه کرده اند؟». شما در ایجاد شجره نامه خود به صورت آگاهانه و یا غیرآگاهانه به این پرسش ها پاسخ می دهید. پس بگذارید که آن ها را با جزییات بیشتری بررسی کنیم.

گذشتگان من چه کسانی بوده اند؟
پاسخ به این سوال برای (به طور متوسط) 3 نسل گذشته شما آسان است، تنها کافی است که به پدر و پدربزرگ خود مراجعه کنید ولی این پایان کار نیست بلکه شما می بایست هر چه می توانید بیشتر به گذشته بازگردید و اینجاست که کتاب ها، قفسه ها، دفترچه خاطرات، شجره نامه های قدیمی، انباری ها و اتاق های خاک گرفته، دوستان و آشنایان قدیمی به کار می آیند. برای شروع دفترچه ای تهیه کنید و به سراغ گذشته بروید و هرچه می یابید را در دفترچه خود یادداشت کنید. خدا را چه می دانید، شاید در همین جستجوها، چیزهایی از حال و معاصر نیز کشف کنید. فراموش نکنید که اگر از دوستان و آشنایان کمک می گیرید، به حریم شخصی و خانوادگی آن ها احترام بگذارید زیرا هیچ کسی نمی خواهد اسرار خانوادگی خود را در روزنامه صبح بخواند!
هرگز منظر تکمیل دفترچه خود نشوید و هر چه را می یابید، در فرصت مناسب در شجره نامه آنلاین خود وارد کنید. «شجره ساز» به شما اجازه می دهد تا با حداقل اطلاعات شروع کنید و استخوان بندی کلی شجره نامه خود را ایجاد کنید. شما وقت کافی برای تکمیل همه بخش ها خواهید داشت.

گذشتگان من چه کرده اند؟
در لابلای جستجوی خود بسیاری چیزها را می یابید که ممکن است مهم به نظر نرسند ولی باید بگوییم که تاریخ را تاریخ به ظهور می رساند. به عنوان مثال ممکن است که دریابید که یکی از اجداد شما در یکی از خیابان های تهران کفاشی داشته است. حال یک روز گرم و آفتابی را برای سفر به آن مکان انتخاب کنید. این بار نوبت شماست که تاریخ را بنویسید. به آن خیابان سر بزنید و با اهالی گفتگو کنید. این شما را با حال و هوای آن محله آشنا می کند. با پیران و سالخوردگان آن محله صحبت کنید و درباره دلیل آمدن خود به آن مکان بگویید و طولی نخواهد کشید که چیزهای عجیب و غریبی که هرگز انتظارشان را نداشتید خواهید شنید. ما به عنوان بنیانگذاران «شجره ساز» همین روش را تجربه کرده ایم و به شما توصیه می کنیم که این را تجربه و لذت دانستن را لمس کنید.

گذشتگان من چه برهه ای از تاریخ را تجربه کرده اند؟
تاریخ بسیار بیش از آنچه فکر می کنید در چنته دارد. به عنوان مثال سالیان دراز دیگر فرزندان فرزندان ما خواهند دانست که ما در زمان همه گیری کرونا زیسته ایم و یا دانستن اینکه پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما از بیماری های واگیردار کشنده ای مانند وبا، حصبه و طاعون جان به در برده اند بسیار جالب توجه خواهد بود. در شناسایی این وقایع، به گوگل و موتورهای جستجو سر بزنید تا اطلاعات جالبی درباره برهه زمانی و زیستگاه اجدادمان خود کشف کنید.

سخن پایانی
باید اعتراف کنیم که تکمیل شجره نامه می تواند بسیار سرگرم کنند و گاهی اعتیاد آور باشد، بنابراین تکمیل شجره نامه خود را برای روزهای خلوت و راحتی نگه دارید نه روزهای پر جنب و جوش و سخت و پر تنش. ما نیز به عنوان کاربران فعال این سرویس، تکمیل شجره نامه هایمان را به عصرهای طولانی زمستان، روزهای طوفانی پاییز و بعدازظهرها پنج شنبه و جمعه موکول می کنیم. 
 

  • مطالب مرتبط