لطفا صبر کنید ...

یافتن اقوام گم شده و یا اقوام و دوستان جدید
دسته بندی: آموزش ها، تاریخ انتشار: 1400/11/03، آخرین بروزرسانی: 1401/01/11 ساعت 12:56 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

یکی از جذابیت های شجره نامه ها این است که کمک می کند تا اقوام ناشناخته خود را بیابید.

یافتن اقوام گم شده

دهه ها پیش، اگر می دانستید که می بایست روزها، ماه ها یا حتی سال ها را صرف جستجو در فهرست های خاک گرفته ساکنین شهر محل سکونت اجداد خود و یا قرقره های میکروفیلم در آرشیو های قدیمی کنید تا سرنخی از گذشته خانواده خود بیابید، حتی به تحقیق در مورد ریشه های خود هم فکر نمی کردید. ولی امروزه می توانید در حالی که در سواحل زیبای خلیج همیشه فارس و یا دریای خزر و زیر نور گرم آفتاب مشغول تماشای قلعه ماسه ای فرزندانتان هستید،  با یک کلیک، صدها هزار آرشیو را بررسی و برای یافتن اقوام گمشده و حتی اقوام جدید جستجو کنید. تمام این پیشرفت ها به مدد جریان بسیار سریع اطلاعات و تکنولوژی و همراه شدن هوش مصنوعی (هوش ماشینی) با هوش انسانی است. با این توصیفات، شاید فکر کنید که ما در عصر معجزات زندگی می کنیم. این تفکر ممکن است کمی غیر واقعی به نظر برسد ولی صحیح است و ما در عصر معجزات به سر می بریم. 


یافتن اقوام جدید شاید یک چالش جدی برای هر عضوی از خانواده باشد. به عنوان مثال در ایران در سال های 1269/ 1281/ 1295/ 1301 با فراگیری وبا و دوره طولانی طاعون 1249 تا 1344، با مرگ بسیاری ایرانیان، روابط بسیاری گسسته شد و مسیر زندگی ها تغییر کرد، کوچ های اجباری، ازدواج با اقوام دیگر و بسیاری موارد باعث شد که بسیاری از اقوام و روابط قطع و یا با انواع جدیدی جایگزین شوند. این همان محرک بسیاری از ما برای ایجاد شجره نامه ها است، یافتن اقوام گم شده خود.


ولی همانطور که در ابتدای بحث به آن اشاره شد، یافتن روابط از میان صدها هزار رابطه که دارای تشابهات زیادی هستند، کاری بسیار پیچیده و پر زحمت است. اینجاست که اهمیت هوش مصنوعی مشخص می شود، مجموعه ای از قوانین هوشمندانه که می توانند صدها و یا هزاران رابطه را در هر ثانیه بررسی و میزان تشابهات را بیابند. ولی این نیز به خودی خود کافی نیست و می بایست میزانی از دقت را در نظر داشت و براساس آن قضاوت نهایی را نمود. اینجاست که نقش احتمالات پر رنگ می شود بطوری که تشابهات با احتمالات همراه و از بیشترین به کمترین مرتب می شوند و تمام این ها می بایست در کسری از ثانیه انجام شود. 


اینجاست که ما به خود می بالیم که «شجره ساز» قادر به پردازش صدها هزار شجره نامه و میلیون ها نسل است و مسیولیت تمام این عملیات های پیچیده را به دوش می کشد تا شما همچنان در سواحل زیبای کشورمان ایران، بدون ذره ای دغدغه از تماشای قلعه ماسه ای زیبای فرزندان خود لذت ببرید.


با اینکه «شجره ساز» تمام کارها را برای شما ساده می کند ولی شما تصمیم گیرنده نهایی خواهید بود که آیا می خواهید با نسل های پیشنهادی «شجره ساز» تماس بگیرید تا خیر. توصیه ما این است که از این فرصت استفاده کرده و اقوام گم شده خود و یا حداقل دوستانی و یا اقوامی با شباهت بسیار خانوادگی را کشف نمایید.


  • مطالب مرتبط