لطفا صبر کنید ...

آیا افراد با نام های خانوادگی مشابه با هم فامیل هستند؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/04/28، آخرین بروزرسانی: 1401/04/28 ساعت 08:00 ب.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

نام های خانوادگی سرنخ های آشکاری از منشا افراد ارایه می دهند. با این حال، کار با نام های خانوادگی ممکن است دشوار باشد و تحقیق در مورد نام های خانوادگی اغلب شگفتی های غیرمنتظره ای را به همراه دارد. به ویژه این که دو نفر با نام های خانوادگی یکسان لزوماً جد مشترکی ندارند! به زبان ساده تر افراد دارای نام خانوادگی یکسان لزوما فامیل یکدیگر نیستند!

نام خانوادگی و شجره نامه


نام خانوادگی در خانواده ها بیشتر از آنچه بیشتر مردم تصور می کنند تغییر می کنند. دو نفر می توانند یک نام خانوادگی مشترک داشته باشند و هیچ رابطه بیولوژیکی با یکدیگر نداشته باشند. نام های خانوادگی رایج، مانند حسینی، کریمی و طباطبایی می توانند چندین بنیانگذار مستقل داشته باشند. همچنین، فرزند خواندگی، غلط املایی، تغییر عمدی نام (گاهی برای پنهان کردن گذشته مجرمانه یا مهاجران) و غیره همگی باعث سردرگمی در تبیین روابط می شوند.
این موضوع تنها مختص به ایران نیست بلکه سابقه جهانی دارد. به عنوان مثال در بریتانیا، نام های خانوادگی تنها حدود 700 سال است که پدید آمده اند. این نشان دهنده حدود 25 نسل از افراد است. حال سوال این است که احتمال اینکه دو نفر با نام های خانوادگی یکسان دارای جد مشترک باشند چقدر است؟ به نظر می رسد که برای مردان بریتانیایی با نام خانوادگی مشابه، با احتمال 24 درصد یک جد مشترک وجود دارد.
دانستن محبوبیت نسبی یک نام خانوادگی و احتمال اینکه دو نفر با نام خانوادگی یکسان با هم مرتبط باشند، می تواند به شجره شناسان کمک کند تا متوجه شوند که آیا دو نفر واقعاً با یکدیگر فامیل هستند یا خیر.
توری کینگ، محقق دکترا در دانشگاه لستر، آزمایشات ژنتیکی را بر روی یک نمونه تصادفی از 150 مرد بریتانیایی که نام خانوادگی مشابهی داشتند، انجام داد. کینگ دریافت که احتمال داشتن یک جد مشترک برای نام های خانوادگی رایج تر کمتر از 24 درصد است، اما برای نام های خانوادگی کمتر رایج، که احتمال بیشتری برای داشتن بنیان گذاران مستقل دارند، بیشتر از 24 درصد است. احتمال داشتن یک جد مشترک برای نام های خانوادگی کمیاب به 50 درصد نیز می رسید. 
یکی از نتایج جالب مطالعه کینگ این است که آزمایش ژنتیکی می تواند در تایید وجود ارتباطات میان افراد با نام فامیل یکسان مفید باشد با این حال، یک هشدار بزرگ وجود دارد. با اینکه آزمایش ژنتیک می تواند به تعیین اینکه آیا دو فرد با نام خانوادگی یکسان با هم مرتبط هستند یا خیر، کمک می کند، اما بیشتر این آزمایش ها به نشانگرهای بسیار بیشتری نسبت به آنچه در حال حاضر برای تعیین ارتباط خاص بین دو نفر استفاده می شود، نیاز دارند. به عبارت دیگر، آزمایش های ژنتیکی که در بین برخی از تبارشناسان محبوب هستند، می توانند برای تعیین اینکه آیا دو نفر با هم مرتبط هستند یا خیر، استفاده شوند، اما این آزمایش ها به اندازه کافی دقیق نیستند که دقیقاً چگونه دو نفر با هم مرتبط هستند.

عواملی که شانس ارتباط میان دو فرد با نام خانوادگی یکسان را افزایش می دهند
در اینجا عواملی را ذکر می کنیم که احتمال داشتن جد مشترک دو نفر با نام خانوادگی مشابه را افزایش می دهد:
  •  اگر نام خانوادگی نادر باشد.
  •  اگر نام خانوادگی املای غیر معمول نام خانوادگی رایج تر باشد.
  •  اگر نام خانوادگی به شهر کوچک یا محل خاصی اشاره دارد.
  •  اگر شواهدی دارید که اجداد شما برای چندین نسل در یک محل کوچک باقی مانده اند و با فردی با نام خانوادگی مشابه از همان منطقه برخورد می کنید.

 عواملی که شانس ارتباط میان دو فرد با نام خانوادگی یکسان را کاهش می دهند
در اینجا عواملی وجود دارد که شانس داشتن جد مشترک دو نفر را کاهش می دهد:

  •  اگر نام خانوادگی به هر شغلی اشاره دارد (مانند کوزه گر، دهبان و غیره). 
  •  اگر نام خانوادگی رنگ، چیز یا مکان باشد (مانند تهرانی).
  •  اگر نام خانوادگی به یک ویژگی ظاهری (مانند کوچک) اشاره دارد.
  •  اگر اجداد شما از کشور دیگری مهاجرت کرده اند و شما مشکوک هستید که نام خود را تغییر داده اند.

«شجره ساز» و یافتن ارتباطات گم شده
«شجره ساز» مجهز به موتور قدرتمندی است که می توانند بسیار عوامل را در یافتن ارتباطات جدید برای شما در نظر بگیرد به عنوان مثال نام ها، ارتباطات، نام های دیگر در شجره نامه شما، فرزندان، همسران و بسیار موارد دیگر. این موتور محاسباتی پیچیده به ما و شما کمک می کند تا بهترین و دقیق ترین ارتباط را برای شما بیابیم و شما را با ارتباطات جدید هیجان زده کنیم.

  • مطالب مرتبط