لطفا صبر کنید ...

چطور اصل و نسب خانوادگی خود را بیابیم؟
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/01/26، آخرین بروزرسانی: 1401/01/31 ساعت 10:43 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 

این سوالی است که جویندگان و علاقمندان به تاریخ اقوام از خود بسیار می پرسند، «چطور ریشه و اصل و نسب خود را پیدا کنیم؟». اگر شما هم از این دسته افراد هستید با ما در این مطلب همراه شوید.

به دلایل متنوع و بسیار، افراد جامعه علاقمند به دانستن ریشه و تاریخچه خانوادگی خود هستند از علایق مذهبی و یافتن ارتباطات با امامان معصوم (ع)، ارتباط با قومیت ها و ملیت های خاص، ارتباط با اشخاص مشهور تا تحقیق و پژوهش و مطالعات تاریخی همه در جستجو برای یافتن پاسخ یک سوال هستند، «چطور گذشته خود را بشناسیم؟» در زیر به دو دسته از روش های شناخت گذشته می پردازیم.

یافتن اصل و نسب خانوادگی

1. گذشته را در گذشته بیابید

شاید دقیق ترین روش جستجوی گذشته پالایش گذشته باشد. به این صورت که برای شناخت اصل و نسب خانوادگی خود تمام مدرک تاریخی را جستجو کنید و به مکان هایی که فکر می کنید ممکن است اطلاعاتی درباره خانواده شما داشته باشند سر بزنید. این روش با وجود دقیق بودن دارای مشکلات خاص خود است. بهترین نمونه برای به تصویر کشیدن این پیچیدگی ها، مقایسه این روش با سرشماری های 10 ساله در ایران است. در این روش همه اطلاعات می بایست بررسی شود، درست مثل سرشماری که خانه به خانه، ماموران ثبت آمار اقدام به دریافت و ثبت اطلاعات می کنند و این خود حجم کار، هزینه و زمان زیادی را طلب می کند. اگر شما زمان و بودجه کافی دارید، این روش بهترین انتخاب شما خواهد بود.


2. نوری در تاریکی

تصور کنید که در اتاقی تاریک محبوس شده اید و به شما گفته شده است که دکمه ای در جایی از اتاق قرار دارد که با زدن آن، چراغ ها روشن خواهد شد. این دکمه می تواند هر کجای اتاق باشد، روی دیوارها، زمین و یا سقف. حال رویکرد شما برای یافتن کلید چه خواهد بود؟ بطور طبیعی شما از دستان خود کمک می گیرید و فضا را به اصطلاح جاروب می کنید. حال تصور کنید که به شما گفته می شود که کلید بر روی زمین اتاق است. همین راهنمایی کوچک می تواند وقت و انرژی بسیار کمتری را برای یافتن کلید از شما بگیرد. به این روش نمونه گیری می گویند و به اصطلاح نه نقطه دقیق کلید بلکه محدوده آن را مشخص می کند. این همان کاری است که سرویس های آنلاین مانند «شجره ساز» انجام می دهند به این صورت که در ابتدا از شما اطلاعاتی دریافت میکنند، به زبان ساده تر شما شجره نامه خود را تا جایی که می دانید و می توانید تکمیل می کنید، سپس یک موتور محاسباتی بسیار پیچیده (این موتور محاسباتی معمولا تحت عنوان جعبه سیاه شناخته می شود) شروع به بررسی و مطابقت اطلاعات ثبت شده در شجره نامه های شما با صدها هزار شجره نامه دیگر و میلیون ها نسل دیگر می کند و براساس هوش محاسباتی خود (اصطلاحا هوش مصنوعی) به شما پیشنهادهایی را با احتمالات مشخصی پیشنهاد میکند. حال شما می توانید با موارد پیشنهادی تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری کسب کنید و بدون تحمل سختی های فراوان، اصل و نسب خانوادگی خود را با چند تماس ساده بیابید. 

ولی این مورد نیز مشکلات و پیچیدگی های خود را دارد که مهمترین آن ها، نیاز به وجود اطلاعات فراوانی برای عملکرد صحیح موتور محاسباتی هوش مصنوعی است. 


3. نام من محمد رضایی است

یافتن اصل و نسب خانوادگی ارتباط مستقیمی با نام خانوادگی شما دارد. اگر شما دارای نام های خانوادگی بسیار متداول مانند، محمدی، رضایی، حسینی، جعفری، موسوی و مانند این ها هستید، شانس یافتن شجره نامه و اصل و نسب شما کمتر از سایر نام های خانوادگی است. لازم به ذکر نیست که این نام های خانوادگی دارای پراکندگی بسیار در ایران و سایر کشورها می باشند. به طور ساده تر، امکان محدود کردن جستجو به مکان و محدوده مشخصی وجود ندارد (مثال اتاق تاریک را به یاد آورید که چطور یک راهنمایی کوچک 4 دیوار و سقف را از لیست جستجوی شما خارج کرد). در این گونه موارد، شما می بایست به دنبال اطلاعات تکمیلی مانند شهر محل زندگی پیشینیان خود، شکل ظاهری آن ها و حتی اطلاعات درباره بیماری های وراثتی آن ها باشید. راهکار دیگر این است که جستجوی خود را به موتورهای جستجوی دی ان ای DNA بسپارید ولی لازم است که بدانید فارغ از روش شما، یافتن اصل و نسب خانوادگی ساده و کم هزینه نخواهد بود. به عنوان مثال کیت دی ان ای شما ممکن است تا چند میلیون تومان هزینه داشته باشد و جالب است که بدانید که دی ان ای شما 99.9 درصد مشابه همسایه شما (فارغ از قومیت، زبان و شکل) است!

4. سخن پایانی

یافتن ریشه های خانوادگی یک تفریح لذت بخش است و همه ما با یافتن اطلاعات دست اول از اصل و ریشه خود بسیار هیجان زده می شویم. ولی هر لذتی با سختی های خاص خود همراه است. لذا همه هدف ما در تیم توسعه و پشتیبانی «شجره ساز» این است که با کمترین زحمت و هزینه، حس رضایت در یافتن گذشته خود را برای شما فراهم کنیم. ما همه چیز را برای شما فراهم کرده ایم و این ماشین زمان تنها منتظر راننده ای است تا سفر خود را شروع نماید. پس همین حالا شروع کنید ...


  • مطالب مرتبط
    لطفا نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید
    برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید و یا در سایت ثبت نام کنید.