لطفا صبر کنید ...

10 استراتژی کاربردی در تنظیم شجره نامه ها
دسته بندی: مقالات، تاریخ انتشار: 1401/03/15، آخرین بروزرسانی: 1401/03/16 ساعت 01:25 ق.ظ
بازگشت به صفحه قبل بازگشت به لیست مطالب پرینت این صفحه به اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک به اشتراک گذاری این صفحه در تلگرام به اشتراک گذاری این صفحه در واتس اپ به اشتراک گذاری این صفحه در توییتر بزرگ کردن اندازه قلم کوچک کردن اندازه قلم کپی لینک این صفحه 


ایحاد شجره نامه ها به همان اندازه که در مورد تاریخچه خانواده شما هستند، به داشتن دیدگاه صحیح و قدرت مدیریت شما مربوط می شود. ده استراتژی ذکر شده در این مقاله به شما دیدگاه بهتری در مورد آنچه برای موفقیت در تحقیقات تاریخچه خانوادگی خود نیاز دارید، می دهد.


10 نکته علمی در ایجاد شجره نامه ها


برنامه ریزی صحیح اساس تقریباً تمام تحقیقات تبارشناسی است. در اینجا ده نکته مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا به شما کمک کند در هنگام ساختن شجره نامه خود منظم بمانید.

1. اندازه خانواده خود را درک کنید
بیایید با اصول اولیه شروع کنیم: تعداد اعضای خانواده شما چقدر است؟ مدت زمانی که طول می کشد تا شجره نامه خود را بسازید به اندازه خانواده شما بستگی دارد. اکثر مردم اندازه خانواده خود را دست کم می گیرند زیرا تخمین خود را بر اساس برادران، خواهران، خاله ها، عموها و غیره می دانند و خانواده بزرگ خویش را فراموش می کنند. بیایید یک تمرین کوچک کنیم و سعی کنید اندازه خانواده خود را تخمین بزنیم. 

 بگذارید با یک محاسبه ساده به شما نشان دهیم که در محاسباتتان اشتباه کرده اید!
  • با کمی تلاش معمولا شما می توانید تا حداکثر 5 نسل قبل خود را براحتی تخمین بزنید. هر نسل تقریبا 32 سال است، بنابراین تخمین 150 ساله شما حاوی تقریبا پنج نسل است. این به این معنی است که شما می توانید خانواده خود را تا زمان پدربزرگ و مادربزرگ بزرگتان ردیابی کنید. به طور کلی، این محدوده شجره نامه شما خواهد بود.
  • معمولاً چند نفر در یک شجره نامه پنج نسلی هستند؟ خوب، شما دو پدر و مادر، چهار پدربزرگ و مادربزرگ و هشت پدربزرگ و مادربزرگ دارید. اگر به شمارش معکوس ادامه دهید، متوجه خواهید شد که 32 پدربزرگ و مادربزرگ بزرگ دارید. یعنی 16 جد پدربزرگ و 16 مادر بزرگ. اگر خودتان را بشمارید، این بدان معناست که شما در مجموع 63 والد، پدربزرگ ها، مادربزرگ ها، پدر پدربزرگ ها و مادر مادربزرگ ها و غیره دارید.
  • شما احتمالاً بیش از 63 نفر در شجره نامه خود خواهید داشت زیرا احتمالاً خواهر و برادر دارید و والدین شما برادر و خواهر و غیره دارند. بیایید یک فرض ساده را در نظر بگیریم: هر نسل در خانواده شما دارای سه فرزند است که به نوبه خود هر کدام سه فرزند دارند و این در طول زمان ادامه دارد. بدیهی است که درختان خانوادگی آنچنان یکنواخت نیستند. بسیاری از مردم از خانواده هایی هستند که بیش از سه فرزند دارند و همه عمه ها و عموهایی دارند که هرگز بچه دار نشده اند. با این حال، برای اهداف این بحث، بیایید آن را ساده نگه داریم و فرض کنیم که همه در هر نسلی ازدواج کرده و سه فرزند دارند
  • حالا، بیایید به 16 جفت پدربزرگ و مادربزرگ شما برگردیم. فرض کنید هر جفت سه فرزند داشتند که به نوبه خود دارای سه فرزند و آنها نیز سه فرزند داشتند. اگر حساب کنید، متوجه خواهید شد که 365 نفر در نسل شما وجود خواهند داشت.
  • اما، یک لحظهصبر کنید! شما 16 جفت پدربزرگ و مادربزرگ والد بزرگ دارید. این بدان معناست که شجره نامه گسترده شما دارای تقریبا 5840 نسل بالقوه است!

آیا متوجه شدید که شجره نامه شما چقدر بزرگ است؟ اکثر مردم حدس می زنند شجره نامه آنها (حداکثر) چند صد نفر در آن باشد. و به یاد داشته باشید، ما هنوز شمارش همه را تمام نکرده ایم. ممکن است شما بچه داشته باشید و آنها هم بچه دار شوند. همچنین ممکن است خواهر و برادرهایی داشته باشید که فرزندان و نوه دارند. خانواده همسرتان نیز وجود دارد که احتمالاً به اندازه خانواده شما بزرگ است. قبل از اینکه متوجه شوید، شجره بالقوه شما احتمالاً بسیار بزرگ شده است!

2. تلاش خود را متمرکز کنید
چگونه با یک درخت بزرگ خانواده کنار بیایید؟ خوب، برای شروع، باید در تحقیقات خود گزینشی باشید. یک رویکرد رایج این است که یک شاخه از شجره خانواده را در نظر بگیرید و تا آنجا که ممکن است در آن پیش روید. روش دیگر این است که سعی کنید همه شاخه های شناخته شده شجره خانواده را که هنوز زنده هستند (خاله، عمه، عمه و ...) ثبت کنید.
رویکردی که انتخاب می کنید وابسته به ساختار خانواده و زمان و منابعی که در اختیار دارید است.


3. اسناد قدیمی به تلاش بیشتری نیاز دارند!
در عمل، بیشتر مردم تمایل دارند شجره نامه خود را به صورت افقی و عمودی به طور همزمان دنبال کنند. فقط به یاد داشته باشید که انتخابی باشید (مخصوصاً اگر تازه شروع به کار کرده اید)، و اولین شاخه های درخت خانوادگی خود را انتخاب کنید و آن را به سرانجام برسانید. یا به سراغ شاخه هایی بروید که در آن راحت تر، سریع تر و ارزان تر می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید. این معمولاً به معنای به تعویق انداختن (حداقل در ابتدا) تحقیق در مورد شاخه های قدیمی تر شجره خانواده است.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه در زمان به عقب تر بروید، تلاش و منابع بیشتری برای جمع آوری اطلاعات لازم است. کیفیت اطلاعات نیز رو به وخامت می گذارد و برای یافتن سوابق به مهارت بیشتری نیاز دارید. کشف اجدادی که دویست سال پیش می زیسته سرگرم کننده است، اما اغلب میزان تلاشی که برای تحقیق در مورد این افراد لازم است، می تواند با میزان تلاشی که برای جمع آوری اطلاعات در مورد ده ها تن از خویشاوندان زنده انجام می شود برابری کند. برای موفقیت در ساختن یک شجره نامه، باید شرایط را در نظر بگیرید و آماده باشید تا به معاوضه بپردازید. همچنین، تا زمانی که در جستجوی سوابق نسب شناسی تجربه کسب نکنید، اگر بخواهید خیلی سریع در زمان به عقب برگردید، ممکن است خود را نا امید کنید.


4. با بستگان خود صحبت کنید
مزیت اصلی صحبت با اقوام این است که شما را مجبور می کند ابتدا اطلاعات مربوط به بستگان زنده خود را جمع آوری کنید. این رویکرد را دست کم نگیرید. بسیاری از بستگان شما اطلاعات زیادی در مورد خانواده شما می دانند. همچنین، اعضای خانواده آگاه تر، مسن ترین اعضای خانواده نیز هستند. برخی از آنها ممکن است سالهای زیادی زندگی نکنند! فرصت مصاحبه با آنها را تا زمانی که هنوز زنده هستند از دست ندهید.

5. ببینید آیا کسی قبلاً درخت خانواده شما را ایجاد کرده است یا خیر
یافتن سوابق قدیمی ممکن است دشوار باشد. مگر اینکه آماده سفر به منابع قدیمی باشید. آیا به اینترنت فکر می کنید؟ متاسفانه، سوابق تاریخی معمولا دست نویس هستند. اسناد دست نویس اولیه معمولا قابل خواندن توسط ماشین نیستند. این بدان معنی است که شخصی باید سعی کند نوشته را بخواند و اطلاعات را دوباره در پایگاه داده تایپ کند. این کار هم زمان بر و هم گران است. در نتیجه، بسیاری از سوابق دست نویس قدیمی هرگز به شکل الکترونیکی به شکلی که بتوان در اینترنت جستجو کرد، یافت نمی شوند.

چالش دیگر با سوابق قدیمی این است که آنها ممکن است از کشور مبدا اجداد شما آمده باشند. ممکن است حتی نتوانید زبان آن ها را بخوانید. 

6. از کتابخانه ها برای تحقیقات آنلاین استفاده کنید
جستجوی سوابق قدیمی در اینترنت می تواند گران باشد. بسیاری از سایت های اینترنتی که حاوی چنین سوابقی هستند، هزینه دسترسی ماهانه یا هزینه پرداخت به ازای ثبت را دریافت می کنند. یکی از راه های کاهش هزینه ها، یافتن جایگزین های رایگان برای چنین خدمات اشتراکی است. سوابق رایگان در اینترنت وجود دارد، اما برای یافتن آنها می بایست کمی جستجو کرد. راه دیگر برای کاهش هزینه ها استفاده از کتابخانه محلی است. 

7. به همه منابع اعتماد نکنید!
همه منابع یکسان ایجاد نمی شوند، و بسیاری از منابع (به ویژه در اینترنت) مشکوک، یا کاملاً اشتباه هستند یا ساخته تخیل یک نفر هستند. این می تواند به ویژه در هنگام استفاده از خدمات آنلاین که شجره نامه های تهیه شده توسط افراد دیگر را ارایه می دهند، صادق باشد. تصور نکنید که همه در جمع آوری اطلاعات شجره نامه از دقت و پشتکار استفاده می کنند.

یکی از وسوسه های بزرگی که افراد هنگام ساختن درختان خانوادگی دارند این است که یا به دلیل نا امیدی یا به دلیل کمبود زمان برای تایید درست حقایق، برخی بخش ها را حذف می کنند. اغلب آنها در مورد منابع داده خود دقت لازم را انجام نمی دهند یا در جایی که شکاف هایی در شجره نامه خود دارند، حدس های عجیبی می زنند. وقتی به شجره نامه شخص دیگری نگاه می کنیم، مشخص نیست که مردم کجا حدس زده اند. بنابراین، مطمین شوید که همه منابع، حتی منابع رسمی دولتی را بررسی، دوباره بررسی و بررسی کنید.

8. سوابق را به دقت نگهداری کنید
برای موفقیت در تحقیقات تاریخچه خانوادگی خود، باید آماده باشید که با آن مانند یک سرگرمی رفتار کنید. زمان هایی وجود خواهند داشت که سخت کار می کنید و به موفقیت های زیادی می رسید. همچنین دوره های دیگری نیز وجود خواهند داشت (که اغلب ماه ها طول می کشد) که در آن پیشرفت کمی خواهید داشت. برای این واقعیت آماده باشید. ممکن است مجبور شوید تحقیقات خود را در مورد یک شاخه خاص از شجره نامه ماه ها قبل از بررسی مجدد آن در تاریخ بعدی کنار بگذارید. در ابن صورت اگر حافظه کاملی نداشته باشید، برخی از جزییات دقیق تحقیق قبلی خود را فراموش خواهید کرد. بنابراین، مطمین شوید که یادداشت های خود را با دقت نگه دارید. تمام منابع و تمام کارهای خود را مستند کنید. روش های رسمی برای مستندسازی تحقیقات نسب شناسی وجود دارد. برای افرادی که تازه شروع به کار کرده اند، این می تواند کمی سخت باشد. داشتن یک دفتر خاطرات می تواند یک راه ساده و مفید برای شروع باشد.


9. برای چالش ها آماده باشید
معمول است که نسب شناسان به اطلاعات متناقضی درباره یک فرد برخورد کنند. چیزی مانند تاریخ تولد در نظر بگیرید. هرچه بیشتر به گذشته برگردید، احتمال بیشتری وجود دارد که با موقعیت هایی مواجه شوید که در آن فرد تاریخ تولد متفاوتی را در اسناد مختلف ثبت کرده باشد. چگونه این اتفاق می افتد؟ بسیاری از مردم نمی توانستند در زمان های قدیم بخوانند یا بنویسند و اغلب فقط تصور مبهمی از زمان تولد خود داشتند.  نگهداری دقیق سوابق و زیر سوال بردن همه منابع اطلاعاتی به حل این حقایق متناقض کمک می کند.

10. از آن لذت ببرید
به طور خلاصه، نسب شناسان موفق کسانی هستند که آهسته پیش می روند، تلاش خود را متمرکز می کنند. آن ها انتظار ندارند همه چیز را به راحتی در اینترنت پیدا کنند، همه منابع خود را زیر سوال می برند و سوابق خوبی را حفظ کنند. اگر می خواهید در ساختن شجره نامه خود موفق باشید، باید به این شرایط فکر کنید. با دانستن این ویژگی ها قبل از شروع، امیدواریم بتوانید از برخی از اشتباهات رایج مردم در هنگام ساختن شجره نامه خود جلوگیری کنید.

شجره نامه می تواند یک سرگرمی مادام العمر باشد. برای شروع یک شجره نامه فقط چند آخر هفته طول می کشد. برای نسب شناس اختصاصی، ممکن است ماه ها و سال ها تلاش لازم باشد تا تکمیل شود. با این حال، به یک معنا، یک شجره نامه هرگز واقعاً تمام نمی شود زیرا بازتابی زنده از خانواده شما است و خانواده شما دایماً در حال تغییر است. همیشه چیزهای بیشتری برای کشف وجود دارد. شکار مبارک!

  • مطالب مرتبط